17 Nisan 2014 Persembe - 10:31:55

Erzincan Kayak Sezonu 30 Aralık'ta Başlıyor

Erzincan Kayak Sezonu 30 Aralık'ta Başlıyor

Erzincan Turizm Doğa Sporları ve Çevre Birliği Encümen Toplantısı Valilik toplantı salonunda gerçekleşti.

Detail

Ziraat'a T.C. Eklediler

Ziraat'a T.C. Eklediler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “TC” ibaresinin kaldırılması gündemden düşmüyor. Sağlık Bakanlığı’ndaki tartışmalar devam ederken Ziraat Bankası’na da tepkiler gelmeye başladı.

Detail

Ulalar'a Doğalgaz Verildi

Ulalar'a Doğalgaz Verildi

Erzincan'ın merkeze bağlı en büyük beldesi olan Ulalar Beldesi'ne bugün Doğalgaz verildi. Doğalgaz hat çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilgili firma yetkilileri, Ulalar Belediye başkanı Yaşar Kaya'nın da katılımıyla beldeye gaz verdi.

Detail

Dağlar Ağardı Kardan

Dağlar Ağardı Kardan

Erzincan ile Dersim arasında sınır teşkil eden efsane dağ Munzur Dağı karla kaplandı.

Detail

Sansa'da HES Tepkisi:

Sansa'da HES Tepkisi: "Balıklar Sizden Utanıyor"

Sansa Deresi mevkiinde sürdürülen Sansa Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES)

Detail

Erzincan'da Alevli Gece

Erzincan'da Alevli Gece

Dün (05.09.13) akşam 20:00 sularında Erzincan Keresteciler Sitesi’nde başlayan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangında iki atölye tamamen kül olurken bitişikte yer alan pek çok işletme de zarar gördü.

Detail

Erzincanlı Sporcular Balkan Şampiyonu

Erzincanlı Sporcular Balkan Şampiyonu

15 Yaş Balkan Badminton Şampiyonası’nda Erzincan Türk Telekom Spor Kulübü sporcuları şampiyon oldu.

Detail

Erzincan Motosiklet Festivali

Erzincan Motosiklet Festivali

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en geniş katılımlı motosiklet festivali Erzincan’da başladı.

Detail

Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası

Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası

Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası kent merkezinde düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Detail

306 Erzincanlı Çiftçiye Hibe

306 Erzincanlı Çiftçiye Hibe

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında makine ve ekipman desteğinden yararlanmaya hak kazanan 306 çiftçi ile sözleşme imzalandı.

Detail


Karaca Ahmet Sultan Kimdir?

Karaca Ahmet Sultan, Horasanlı bir Türkmen Beyi'nin oğludur. İlk yazılı kaynak miladi 1371'de tanzim edilen bir vakfiye senedinde adı "Süleyman Horosani oğlu Karacaahmet" diye geçmektedir.


Karaca Ahmet Sultan, Hacı Bektaş Veli’nin yanında dervişlik hizmeti yaptı. Üsküdar sınırları içinde, Gündoğumu Caddesi ile Nuhkuyusu Caddesi'nin birleştiği köşede "Karacaahmet Sultan Dergahı" ve türbesi vardır. Türbe Sultan Süleyman'ın Bektaşi tarikatına mensup eşi Gülfem Hatun tarfından yaptırılmıştır.

İstanbul,Üsküdar'da bulunan ve Türkiye^'nin en büyük mezarlığı olan Karaca Ahmet Sultan mezarlığı çok eski bir Yeniçeri ve Bektaşi mezarlığıdır. Yine Üsküdar Nuhkuyusu Caddesi Üzerince türbesi bulunan Kartal Baba, Karaca Ahmet'e bağlı bir Bektaşi Babasıdır.

Dergahın bulunduğu bölge (Çiçekci,Bağlarbaşı,İbrahimağa) 1481 yılında Padişah 2nci Beyazıt tarafından KaracaAhmet Sultan Bektaşi Vakfına bağışlanmıştır.Karacaahmet Sultan'a Bağlı Tekkeler

Üsküdar Nuhkuyusu Caddesi Üzerinde bulunan Kartal Baba tekkesi ve Kısıklı Nurbaba Caddesi üzerinde bulunan Nurbaba'da tekkesi'de Karacaahmet Sultan'ın himayeleri altındaki Bektaşi tekkeleridir.

Nurbaba Tekkesi

Üsküdar Kısıklı Nurbaba caddesi Emniyet sokak üzerinde bulunan meşhur Bektaşi Tekkesisir.1800lü yılların sonunda ve 1928 e kadar İstanbul'un en meşhur tekkesi idi. Yakub Kadri Karaosmanoğlu'nun Nurbaba isimli romanı bu tekkedeki hayali olaylar üzerine yazılmıştır.

Kartal Baba Tekkesi

Üsküdar,Nuhkuyusu caddesinde Asklerlik şubesi binasının karşısında bulunan Bektaşi tekkesidir.1480li yıllarda kurulan Tekke 1826 yılındaki Yeniçeri ,Ahi ve Bektaşi Ocaklarının kapatılması esnasında kapatılmış ve Padişah 2nci Mahmut tarafından tekkeye Nakşi bir şeyh atanmıştır. Ancak 2nci Mahmut'un vefatıyla birlikte Tekke tekrar Bektaşilere iadade edilmiştir. Günümüzde arazisi üzerine 1970li yıllarda yapılmış Kartalbaba isimli bir cami ve işgalci Apartman ve dükkanlar bulunur..

Hünkar Hacı Bektaş-i Veli tekkesi

Hacı Bektaş-ı Veli Tekkesi.Üsküdar Paşalimanı'nda bulunan şimdiki Abdurrahman Ağa Camii yanında idi. Bu tekke Yeniçeri ve Levent'lerin boğazdaki önemli uğrak yerlerindendir. 

RADYO DOST CANLI YAYIN

PROGRAM AFİŞİMİZ

ERZİNCANIM

Resim 1 Resim 2 Resim 3 Resim 4 Resim 5 Resim 6 Resim 7 Resim 8 Resim 9 Resim 10 Resim 11 Resim 12 Resim 13 Resim 14 Resim 15 Resim 16 Resim 17 Resim 18 Resim 19 Resim20

SAYAÇ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN46
mod_vvisit_counterDÜN143
mod_vvisit_counterBU HAFTA481
mod_vvisit_counterBU AY2149
mod_vvisit_counterGENEL131391
Telif Hakkı © 2014 . Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU/GPL lisansı ile dağıtılan bir Özgür Yazılımdır.