17 Nisan 2014 Persembe - 03:48:46

Erzincan Kayak Sezonu 30 Aralık'ta Başlıyor

Erzincan Kayak Sezonu 30 Aralık'ta Başlıyor

Erzincan Turizm Doğa Sporları ve Çevre Birliği Encümen Toplantısı Valilik toplantı salonunda gerçekleşti.

Detail

Ziraat'a T.C. Eklediler

Ziraat'a T.C. Eklediler

Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan “TC” ibaresinin kaldırılması gündemden düşmüyor. Sağlık Bakanlığı’ndaki tartışmalar devam ederken Ziraat Bankası’na da tepkiler gelmeye başladı.

Detail

Ulalar'a Doğalgaz Verildi

Ulalar'a Doğalgaz Verildi

Erzincan'ın merkeze bağlı en büyük beldesi olan Ulalar Beldesi'ne bugün Doğalgaz verildi. Doğalgaz hat çalışmalarının tamamlanmasının ardından ilgili firma yetkilileri, Ulalar Belediye başkanı Yaşar Kaya'nın da katılımıyla beldeye gaz verdi.

Detail

Dağlar Ağardı Kardan

Dağlar Ağardı Kardan

Erzincan ile Dersim arasında sınır teşkil eden efsane dağ Munzur Dağı karla kaplandı.

Detail

Sansa'da HES Tepkisi:

Sansa'da HES Tepkisi: "Balıklar Sizden Utanıyor"

Sansa Deresi mevkiinde sürdürülen Sansa Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES)

Detail

Erzincan'da Alevli Gece

Erzincan'da Alevli Gece

Dün (05.09.13) akşam 20:00 sularında Erzincan Keresteciler Sitesi’nde başlayan yangın korku dolu anların yaşanmasına neden oldu. Elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangında iki atölye tamamen kül olurken bitişikte yer alan pek çok işletme de zarar gördü.

Detail

Erzincanlı Sporcular Balkan Şampiyonu

Erzincanlı Sporcular Balkan Şampiyonu

15 Yaş Balkan Badminton Şampiyonası’nda Erzincan Türk Telekom Spor Kulübü sporcuları şampiyon oldu.

Detail

Erzincan Motosiklet Festivali

Erzincan Motosiklet Festivali

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en geniş katılımlı motosiklet festivali Erzincan’da başladı.

Detail

Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası

Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası

Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası kent merkezinde düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı.

Detail

306 Erzincanlı Çiftçiye Hibe

306 Erzincanlı Çiftçiye Hibe

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında makine ve ekipman desteğinden yararlanmaya hak kazanan 306 çiftçi ile sözleşme imzalandı.

Detail


Şehzade Mustafa
Yazar Vikipedia   

Şehzade Mustafa, (d.1515, Manisa - ö. 6 Ekim 1553, Konya) Babası Kanuni'yi tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.


 

 

Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan'dan olma oğludur. Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konya’da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur.

Yaşamı

1515 yılında babası Sultan Süleyman’ın şehzadeliği sırasında Manisa’da dünyaya geldi. Dedesi Yavuz Sultan Selim’in 1520’de hayatını kaybetmesi üzerine Osmanlı tahtına oturmak üzere İstanbul’a giden babasını yanında İstanbul’a gitti.

Hürrem Sultan’ın babasının sarayına girmesinden sonra annesi Mahidevran ile Kanuni’ye dört şehzade daha doğuran Hürrem Sultan arasında, Kanuni’den sonra kendi oğullarının tahta çıkmasını sağlamak için büyük bir mücadele yaşandı.

Şehzade Mustafa, 1533 -1541 arasında Saruhan Sancak Beyi olarak görev yaptı. Saruhan (Manisa), padişah adayının görev yaptığı yer kabul edilirdi. 1541’de Amasya Sancak beyliğine atandı; Saruhan Sancak Beyliğine ise kardeşi Şehzade Mehmet getirildi. Şehzade Mehmet’in beklenmedik şekilde 1543’te ölümünden sonra Saruhan Sancak Beyliğine Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise Konya Sancak beyliğine atandı.

Taht yarışında Mustafa’yı bertaraf edebilmek için Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından sahte mektuplar ürettiği düşünülür. Bu mektuplar, Şehzade Mustafa’nın babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini gösterir niteliktedir. Başlangıçta iddialara inanmayan Kanuni, Nahçiven Seferi’ne çıktığında Konya Ereğlisi tarafında (bugünkü Akhüyük Köyü) konakladığı sırada el öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı orada boğdurdu. Şehzade’nin saray hademelerinden Zal Mahmut Ağa’nın arkadan saldırması sonucu hayatını kaybettiği düşünülür[1]. Cesedi çadırın önüne asılmış, cenazesi daha sonra Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir. Şehzade Mustafa’nın türbesi, 1555 yılında kardeşi Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır.

Ölümünden sonra

Şehzade Mustafa’nın ölümü askerler ve halk arasında büyük tepki yarattı. Yeniçeriler, olaydan sorumlu gördükleri Rüstem Paşa’nın çadırına saldırdılar ancak onu bulamadılar. Matem göstergesi olarak öğlen yemeği yemediler ve Rüstem Paşa’nın azlini istediler. Kanuni artan baskı karşısında aynı gün Rüstem Paşa’yı görevden alıp yerine Kara Ahmet Paşa’yı atamak zorunda kaldı.

Şehzade Mustafa’nın ölümü üzerine Fünûnî, Rahmî, Edirneli Nazmî, Muînî, Mustafa, Müdâmî, Sâmî, Kara Fazlî, Nisâyî , Şeyh Ahmed Efendi, Selîmî, Kâdirî gibi şairler mersiyeler yazdılar. Hakkında yazılmış en tanınmış mersiye,Taşlıcalı Yahya Bey tarafından yazılmış olandır.

Mustafa’nın idamından sonra yedi yaşındaki oğlu Şehzade Mehmet de ileride dedesine karşı açacağı olası bir intikam savaşını önlemek için öldürülmüş ve babasının Bursa’daki kabrine gömülmüştür.Ağabeyinin idamından sonra cesedinin çadır önünde asılmasına tanık olan Şehzade Cihangir, bu olayın duygusal sarsıntısı ile hastalanmış ve babası ile birlikte gittiği Halep’te 27 Kasım 1553’te hayatını kaybetmiştir.

Ölümünden sonra Şehzade Mustafa adına “Düzmece Mustafa” isyanı adlı bir isyanın başlatıldığı düşünülür. Şehzadenin celladın elinden kurtulduğunu ve kendisinin Şehzade Mustafa olduğunu söyleyerek tahta yürümeye kalkışan “Düzmece Mustafa”, Orhan Asena’nın Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe adlı oyununda konu edilir.

Amasya'daki Şehzadeler Müzesi'nde Şehzade Mustafa’nın bir balmumu heykeli vardır. 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

RADYO DOST CANLI YAYIN

PROGRAM AFİŞİMİZ

ERZİNCANIM

Resim 1 Resim 2 Resim 3 Resim 4 Resim 5 Resim 6 Resim 7 Resim 8 Resim 9 Resim 10 Resim 11 Resim 12 Resim 13 Resim 14 Resim 15 Resim 16 Resim 17 Resim 18 Resim 19 Resim20

SAYAÇ

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN21
mod_vvisit_counterDÜN143
mod_vvisit_counterBU HAFTA456
mod_vvisit_counterBU AY2124
mod_vvisit_counterGENEL131366
Telif Hakkı © 2014 . Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla!, GNU/GPL lisansı ile dağıtılan bir Özgür Yazılımdır.